KASTRACE
Jestliže se rozhodnete nechat psouna vykastrovat, je nejlepší tak učinit do jednoho roku života, a to před podzimem onoho roku. Pokud k tomuto kroku nepřistoupíte, musíte se smířit, že až do jara s vámi psoun moc kamarád nebude. Kastraci běžně provádí veterinární lékař a není ani příliš nákladná. Psoun nesmí být tlustý, to by operace byla riskantní, protože by potřeboval vyšší dávku anestetika.

OBEZITA
Psouni mají sklony k otylosti, to jim ale může způsobovat mnoho zdravotních potíží. Proto je velice důležitá správná netučná strava!(Psouni většinou přiberou na váze s příchodem zimy, ale na jaře se hmotnost vrátí do normálu. )

ZTRÁTA SRSTI
Většinou je způsobena nesprávnou stravou. Strava by měla obsahovat hodně vlákniny a málo tuku!Pokud se v srsti objeví holá místa, změňte jídelníček a začněte podávat doplňkovou stravu s obsahem mořských řas. Lysiny mohou být také způsobeny odřením či otlačením o klec atp. V tomto případě, stravu neměňte a začněte s podáváním doplňkové stravy. Samozřejmě příčinnou mohou být i jiné, vážnější onemocnění, proto je vhodné navštívit veterináře.

ZÁNĚT DÝCHACÍHO SYSTÉMU
Může být následkem nadměrné vlhkosti, vdechnutím cizích materiálů(froté, prach, …) zubními problémy…
Příznaky: namáhavé hlučné dýchání, nečinnost, deprese, snížená chuť k jídlu, výtok z nosu…Navštivte veterináře!

PŘEROSTLÉ ZUBY
Přílišný nárůst řezáků, tento problém může způsobit, že se psoun nebude moci najíst atd. Znamením může být pokles váhy, vlhký čenich, částečně jedená potrava. Přerostlé zuby by měly být oříznuty zpět do normální délky nebo méně je-li to nutné.

KOKCIDIÓZA
Průvodcem tohoto onemocnění jsou prvoci, kteří mohou žít ve střevě psounů, aniž by způsobovali komplikace. Při jejich přemnožení (následkem nevyhovujících hygienických podmínek, stresu, špatné výživy, …)však spolu s bakteriemi mohou způsobit zánět žaludku a střev. Nejlepší prevence je hygiena, vyvážená strava, dostatek vit. C .
Příznaky:nechutenství, průjem, naježená a matná srst, ospalost, malátnost.
Ohledně chorob lze jen konstatovat, že je to spíše na vašem veterináři. Obecně platí, že v případě změn klinického stavu zvířete se doporučuje kontaktovat vašeho veterináře.

DRÁPKY
Pokud nemá psoun možnost si drápky sám obrušovat, budete je muset občas zkrátit, chce to zkušenost, takže pokud si netroufnete, raději navštivte veterináře.

OČKOVÁNÍ
Očkování lze doporučit maximálně vzteklinu, neboť psouni mohou být agresivní a kousat, v těchto případech lékaři požadují vyšetření na vzteklinu. Jestliže chováte psouna ve venkovní ubikaci, kde může dojít ke styku s volně žijícími hlodavci někdo očkuje i na leptospirózu.

ODČERVENÍ
Zbavení parazitů můžeme provést preventivně, ale raději se doporučuje nechat nejprve vyšetřit trus a následně zvíře léčit. Odčervit má význam nově získaného psouna, případně psouny, kteří jsou chováni ve větších skupinách.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>